2011 Results

SURFING COMPETITIONS

2011 MEN’S LONGBOARD DIVISION
(1) Darren Eudaly (USA)
(2) Patricio Gonzalez (MEX)
(3) Isidro Rodriguez (MEX)
(4) Sergio Gonzalez (MEX)

2011 WOMEN’S LONGBOARD DIVISION
(1) Mary Osborne (USA)
(2) Karina Rozunko (USA)
(3) Candice Appleby (HAW)
(4) Hallie Rohr (USA)

2011 SUP SURF
(1) Sean Poynter (USA)
(2) Guillermo Cadena (MEX)
(3) Garrett McNamara (HAW)

SUP RACE COMPETITIONS

ELITE RACE
MEN
*1  SLATER TROUT      53 min. 3 sec.
*2  ANTONHY VELLA      54 min. 20 sec.
*3  ZANE SCHWEITZER      56min. 39 sec.
4  RYAN HELM      56 min. 53 sec.
5  CHUCK PATTERSON      57 min. 33 sec.
6  FERNANDO STALLA      58 min. 58 sec.
7  DAVE COLLINS      59 min. 24 sec.
8  ADAM FINER      1 hr. 1 min. 11 sec.
9  GEORGE PLSEK      1 hr. 1 min. 45 sec.
10  AARON NAPOLEON      1 hr. 2 min. 51 sec.
11  MARK PASTIK      1 hr. 3 min. 39 sec.
12  KOLAIAH JARDINE      1 hr. 4 min. 45 sec.
13  MICHAEL RAUBER      1 hr. 4 min. 46 sec.
14  GERRY LOPEZ      1 hr. 6 min. 17 sec.
15  HECTOR GONZALEZ      1 hr. 7 min. 30 sec.
16  KEVIN ROBERTS      1 hr. 10 min. 23 sec.
17  LUIS HERNANDEZ      1 hr. 18 min. 59 sec.

WOMEN
*1 CANDICE APPLEBY 1 hr. 4 min. 6 sec.
*2 EMMY MERRILL 1 hr. 7 min. 32 sec.
*3 VERONICA NAVA 1 hr. 19 min. 31 sec.
4 JERI GRANT 1 hr. 24 min. 35 sec.

10K – PUNTA a PUNTA SUP RACE
MEN
*1  SLATER TROUT      1 hr. 4 min. 31 sec.
*2  ANTONHY VELLA      1 hr. 5 min. 16 sec.
*3  ZANE SCHWEITZER      1 hr. 8 min. 30 sec.
4  RYAN HELM      1 hr. 8 min. 58 sec.
5  AARON NAPOLEON      1 hr. 11 min. 9 sec.
6  FERNANDO STALLA      1 hr. 12 min. 54 sec.
7  ADAM FINER      1 hr. 13 min. 4 sec.
8  DAVE COLLINS      1 hr. 13 min. 9 sec.
9  MICHAEL RAUBER      1 hr. 15 min. 19 sec.
9  GERRY LOPEZ      1 hr. 15 min. 19 sec.
10  ALFREDO SALAFRANCA      1 hr. 17 min. 17 sec.
11  EDUARDO FERNANDEZ      1 hr. 20 min. 53 sec.
12  DENNIS OLIPHANT      1 hr. 21 min. 12 sec.
13  MARK PASTIK      1 hr. 25 min. 18 sec.
13  JAVIER ALVAREZ      1 hr. 25 min. 18 sec.

WOMEN
*1  SCHUYLER ROBBINS      1 hr. 13 min. 42 sec.
*2  BETZY RUDIGOZ      1 hr. 19 min. 11 sec.
*3  JANET JENSEN      1 hr. 27 min. 26 sec.

2.2K SAYULITA FUN DISTANCE RACE
MEN
*1  HECTOR GONZALEZ      16 min. 15 sec.
*2  CHRISTIAN SANDOVAL      16 min. 42 sec.
*3  LEE VOSBURGH      17 min. 15 sec.
4  HORACIO GARCIA      17 min. 42 sec.
5  JONATHON SMART      17 min. 55 sec.
6  OCTAVIO MOCTEZUMA      17 min. 56 sec.
7  PACKY WILSON      18 min. 11 sec.
8  JOSE LUIS CASELIN      19 min. 5 sec.
9  GONZALO GONZALEZ      19 min. 10 sec.
10  GREG WARNICK      19 min. 43 sec.
11  FRED BOYD      19 min. 51 sec.
12  RON KRUGER      25 min. 17 sec.

WOMEN
*1  VERONICA NAVA      18 min. 56 sec.
*2  EMMY MERRILL      19 min. 16 sec.
*3  CATHERINE TEMPLE 20 min. 22 sec
4 MARY OSBORNE / KENNEDY ROBERTS 20 min. 50 sec.
5. ADRIANA URRUTIA      21 min. 1 sec.
6 ALEJANDRA FERRISE 21 min. 11 sec.
7 ERIN ROBERTS 21 min. 30 sec.
8  TERRY WARGO      22 min. 0 sec.
9  ZAIDA LUGO      22 min. 37 sec.
10  JERI GRANT      22 min. 42 sec.
11  ANDREA IMEUX      22 min. 52 sec.
12  EVA AURAMN      23 min. 19 sec.
13  MARTHA DIAZ      24 min. 3 sec.
14  REILLY KRUGER      25 min. 17 sec.
15  DEVON ROBERTS      26 min. 40 sec.